Yapay Zeka Teknolojilerinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Temek olarak açıklamak gerekirse yapay zeka teknolojileri, geliştirilmiş bir bilgisayarın veyahut geliştirilmiş bilgisayarların kontrolünde olan robotların çeşitli faaliyetleri insan gibi yapabilmesi ve insan zekası ile benzer özellikte işlevler göstermesine dayanan bir teknoloji ve bilim dalıdır.

Hatta daha açıklayıcı bir tanım yapmak gerekirse; yapay zekâ makinelerin karmaşık durumlar veyahut problemler karşısında bir insan gibi çözüm üretmesini, konulara farklı bakış açıları yaklaşmalarını sağlayan bir bilim dalıdır diyebiliriz. Yapay bir şekilde bir akıl geliştirmeye yönelik çalışmalar topluluğudur.

Peki, Yapay Zekânın Zararları Nelerdir?

 

Yapay zekâ yazılımları karmaşık verilerin tanımlanması ve yazılarım üretimi aşamasında tecrübelerinden faydalanılması çeşitli insanların varlığına ihtiyaç duymaktadır. Lakin bu süreç daha ne kadar devam edebilir ve insan ihtiyacı ne kadar sürebilir bilinmemektedir. Zira yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesi ile beraber insanlara ihtiyaç duyulan birçok iş dalının ortadan kalmasına yol açacaktır.

Yapay zekâ robotları ihtimal dâhilinde bir şirkete hatta ülkeye dahi zarar verebilirler. Örnek vermek gerekirse savunma alanı veyahut iletişim alanında kullanılan yapay zeka sahibi robotlarda meydana gelen küçük bir hata sonucu bir ordu ve ülke tamamen zarar görebilir.  İhtimaller dâhilinde değerlendirebileceğimiz birçok teori mevcut. Yapay zeka tarihi ve gelişim süreci ve eğitimleri hakkında buradan bilgi alın; www.doorteknoloji.com/meb-2023-egitim-vizyonu/yapay-zeka-ogretmen-egitimi.

Yapay Zekânın Faydaları Nelerdir?

 

Pesimist bir şekilde yaklaşmayıp, genel bir bakış açısı kullanırsak yapay zekâ teknolojilerinden yararlanmakta olduğumuz faydaları görebiliriz. Sağlık hizmetleri, modern gps sistemleri, sürücüsüz araçlar başta olmak üzere çeşitli otomotiv teknolojileri ve ses tanıma sistemleri gibi farklı dallarda yapay zekâ makinelerden yararlanmaktayız.

İlerleyen süreçler içerisinde birçok hastalığın tedavisi ve engellenmesinde dahi yapay zekâ kullanımı gerçekleştirilecek. Aynı şekilde uzayın keşfinde de yapay zekâ kullanılmakta ve daha büyük amaçlar doğrultusunda da kullanılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir