Rüya Şehirler : Sevilla- Vatikan- Kosova

Rüya Şehir: Sevilla

Endülüs Turu sırasında turistlerin en çok hayran kaldığı Sevilla’da nereleri görmelisiniz? Sevilla İspanya’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Ömrünüzde bir kez gezmeli, görmelisiniz diyebileceğimiz nitelikte bir şehirdir. Sevilla üç büyük dinin vaktiyle özgürce yaşandığı ve dolayısıyla birçok kültürü bünyesinde barındıran bir şehir olmuştur. Flamenko, Don Juan ve Carmen şehri olan Sevilla, Endülüs turu sırasında en çok zaman ayırdığımız ve misafirlerimizin de keyifle gezdiği bir şehirdir. Parklarıyla nam salan Sevilla’da kentin en eski parkı olan Delicias de Arjona Parkı’nı mutlaka görmelisiniz. Alcazar Sarayı’nın yakınlarında bulunan ve gezi turumuzda yer alan Jardines de Murillo Bahçeleri, palmiye ağaçları, çiçekler denizi ve yerli heykeltıraşların yaptığı heykellerle doludur. Şehrin manzarasını tepeden izlemek için saat kulesi ile taçlandırılan ve 97 metre yüksekliğe sahip olan, Giralda Kulesi’ni görmelisiniz.  Sevilla’da eski bir Yahudi mahallesi olan Santa Cruz mahallesini gezebilir, burada bulunan yerliler tarafından icat edilen meşhur tapas atıştırmalıklarını yiyebilirsiniz. Magyar stiliyle yapılmış, Santa Cruz’ta inşa edilen Pilatus Evi’ni gezebilirsiniz. Sevilla çocuklu turistler için de ilgi çekici hale getirilmiştir. Köpekbalığı, deniz anası, tropikal balıkların bulundu su altı akvaryumunu mutalaka Sevilla’ya gitmişken görmelisiniz. Şehrin merkezinde bulunan Pitoresk Jardines de Murill parkında çocuklar için oyun alanları oluşturulmuştur. River park Çocuk Müzesi de hem yürümeye yeni başlayan bebekler için hem de okul çağındaki çocuklar için ilgi çekici bir yer olacaktır. Sevilla’ya eğer ilkbahar aylarında gelmişseniz, kentte çok fazla festival ve fuar göreceksiniz.

Papalığın Merkezi : Vatikan

Vatikan, Orta Avrupa Turu sırasında en dikkat çekici yerlerden birisidir. Papalığın resmi ikametgahı olan, şehir devleti olan Vatikan heykellerle, müzelerle ve tarihi yapılarla doludur. Sistina Şapeli görülmesi gereken en önemli yerlerdendir. Michelangelo, Boticello gibi ressamların eserleri burada sergilenir ve dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğrar. St. Pietro Bazilikası Katolikler için hac noktası diyebileceğimiz bir yerdir.  Kubbesi Michelangelo tarafından yapılmıştır, Bernini iç dekorasyonunu tamamlamıştır. Rönesans ve Barok Dönemi’nin mimarisini göstermesi açısından önemlidir. Yapımı 100 yıldan fazla sürmüş olan yapıda Aziz Petrus’un mezarı bulunmaktadır. St. Pietro Bazilikası’nda, kraliyet ailesi üyelerinin mezarları, Bernini tarafından yapılan Papa VII. Alexander Anıtı,  Aziz Petrus’un tahtı, Arnolfo Di Cambio tarafından yapılan Aziz Petrus Heykeli, Angelo Della Navicella Mozaiği, freskler ve çok sayıda heykel görülmesi gereken eserlerdendir. Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo Müzesi’ne ev sahipliği yapan kaleyi mutlaka görmeniz gerekiyor. Burada Terrazzo dell’Angelo Terası’nın manzarasına hayran kalacaksınız.

 

Bir Balkan Klasiği : Kosova

Kosova geziniz sırasında müzeler, katedraller, tarihi yerler, kiliselere rastlayacaksınız. Kosova’da gezilebilecek önemli tarihi yerlerden birisi de Prizren’dir. Prizren’in tam merkezinde Barok tarzı süslemeleriyle dikkat çeken ve her yıl pek çok turistin uğrak noktası olan Sinan Paşa Camii bulunmaktadır. 600 yıllık Osmanlı esri olan caminin avlusunda bir de şadırvan bulunuyor. 1. Kosova Savaşı’nın gerçekleştiği topraklarda Sultan Murat Hüdavendigar’ın türbesi bulunmaktadır. Türbenin yanında müze de yer alıyor. Bahçesinde bulunan zeytin ağacının 500 yıllık olduğunu söyleyelim. Rugova Vadisi’nin başında yer alan Peć Manastırı Patrikhanesi dost canlısı rahibelere ev sahipliği yapmaktadır. Priştina’nın 1461 yılında fethinden sonra inşa edilen Fatih Camii’de Osmanlı’ya ait eserlerden ve kalem işi süslemeleriyle bezenmiş. Görülmeye değer. Balkan turu Osmanlı eserleriyle sıklıkla karşılaşacağınız bir rota çiziyor. Rüya rotaları yaşamak için bize katılmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir