Para Birimi Simgeleri Nasıl Yazılır?

Para birimi simgelerini sosyal medyada konum nasıl atılır özelliği ile kullanmanın ve Microsoft Office ve Apple iWork belgelerine eklemenin birçok yolu vardır. Ancak bunlardan en yaygın kullanılan ikisi şunlardır:

  • Ondalık değerlerle Alt + code yöntemi
  • Alt + X kombinasyonuyla unicode onaltılık değerleri kullanma

Windows’ta Alt + Kodları Kullanma

Boşluk çubuğunun her iki yanında bulunan Alt tuşlarından birine basılı tutun ve oluşturmak istediğiniz para birimine ait koda sürekli basın. Örneğin, Alt ve ardından sayısal tuş takımındaki 0163 tuşlarına basmak İngiliz Sterlini sembolünü £ oluşturacaktır.

Bu yöntem yalnızca sayısal tuş takımıyla ayrı bir klavyeye sahip Windows tabanlı bilgisayarlarda çalışır. Ancak Word, Excel ve PowerPoint gibi tüm Microsoft Office paketlerinde de kullanabilirsiniz.

Word için Alt + X Unicode Yöntemini Kullanma

Para birimi sembollerinin onaltılık unicode değeri, tl işareti gibi para sembollerini yapmanıza olanak tanır. Sembolün unicode onaltılık değerini girip, X tuşuyla birlikte tuşlardan birine basabilirsiniz. Ancak bu yöntem yalnızca Microsoft Word’de çalışacaktır. Çeşitli sembol ve uygulama bilgileri için Teknozum  web sitesini ziyaret ediniz.

Örneğin, Alt Gr tuşuna basılı tutarak X tuşunu kullandığınızda Euro para birimi simgesi € üretebilirsiniz. Benzer şekilde Alt Gr + T tuşlarına bastığınızda da TL simgesi ₺ oluşmuş olur.

Windows 10, özel semboller eklemek için bir emoji klavyesine sahiptir. Ancak, listede yalnızca dolar emoji sembolü gibi emoji para birimi simgelerini Windows + üzerinde bulabilirsiniz. bulabilirsiniz. Sonucu filtrelemek için sembolü arayabilir veya para biriminin adını yazabilirsiniz. Gerekli sembolü bulduğunuzda belgenize eklemek için tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir