İstanbul’dan Gelibolu’ya Nasıl Gidilir?

Gelibolu- İstanbul arası 290km olup ortalama yolculuk 5 saat sürmektedir. Gelibolu’ya Tekirdağ, Bursa ve Bandırma üzerinden gidebilirsiniz. Gelibolu’ya Bandırma üzerinden gittiğinizde Lapseki’den arabalı vapura binebilirsiniz. Kış aylarında fırtınalı havalarda feribot seferleri iptal edilebilmektedir. Çanakkale’den Gelibolu ilçesine gitmek için ise, Eceabat’tan arabalı vapura binebilirsiniz.

Tekirdağ güzergahını tercih edecekseniz, Silivri- Marmara Ereğlisi- Tekirdağ- Malkara- Keşan güzergahından gitmeniz gerekecektir. Tekirdağ güzergahını izlemeniz durumunda yol boyunca denizi takip edeceğinizden yolculuk daha zevkli geçecektir. İstanbul’dan Çanakkale yönüne gitmek için Mahmutbey gişelerinden giriş yapmanız gerekecektir. Paralı yoldan Kınalı çıkışından ayrılarak Tekirdağ istikametine yönelmek gerekecektir.

İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’dan Gelibolu’ya direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. Özellikle 18 Mart Çanakkale Şehitleri’ni Anma Günü ve yaz aylarında otobüs sefer sayıları artmaktadır. Gelibolu otobüs Terminali ilçenin tam merkezindedir. Gelibolu’ya giden otobüs firmaları Metro Turizm, İstanbul Seyahat, PamukkaleTurizm, Balıkesir Uludağ firmalarıdır.

Çanakkale Havaalanından Gelibolu’ya Nasıl Gidilir?

Gelibolu’ya en yakın havalimanı Çanakkale Havalimanı’dır.  İstanbul’dan Çanakkale’ye THY’nın tarifeli uçuşları bulunmaktadır. Eğer hava yolu ile gitmek isterseniz, Çanakkale Havalimanı Gelibolu’ya sadece 45 km uzaklığındadır. Havalimanından ulaşım yolcu servisleri ile kolaylıkla ekonomik olarak sağlanabilir. İsterseniz taksi de kullanabilirsiniz.

Çanakkale iklimi kış aylarında serttir, özellikle poyraz rüzgarlarının estiği sert iklim koşulları nedeniyle Gelibolu hava durumu olumsuz etkilenmektedir. Bu durumda kış aylarında uçak seferleri iptal edilebilir. Acil ihtiyacınız olduğunda planınızı hava durumlarını göz önüne alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir