Güneş Enerjisi Sistemlerinin Dezavantajı Var Mıdır?

Güneş’te meydana gelen moleküler patlamalar veya değişimler sonucu oluşan enerji yüklü fotonların yakalanıp, depolanması ve ardından sistem dâhilinde dönüştürme işlemine tabi tutulması sonucu elektrik üretmemizi sağlayan sistemlere; solar güneş enerjisi sistemleridenilmektedir.

Temiz ve sonsuz bedava enerjinin kaynağı olarak kabul edilen güneş enerjisi panelleri günümüzde birçok evde, işletmede hatta sanayi bölgesinde, fabrikalarda kullanılmaktadır. Tabi ki, güneş enerjisi sistemlerinin sağlamış olduğu büyük avantajları, faydaları göz ardı edemeyiz. Peki, hiç düşündünüz mü; ‘Güneş enerjisi sistemlerini dezavantajları mevcut mu?’ diye…

Biz sizin yerinize de düşündük ve bu alanda yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu bazı bilgiler edindik. Faydalarını, daha doğrusu artılarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu güneş enerjisi sistemi panellerinin ne yazık ki dezavantajları da mevcut. Özellikle belirtmeliyiz; olumsuz yön demiyoruz zira sadece dezavantaj olarak nitelendiriyoruz. Gsolar.com.tr web adresinden kapsamlı bilgiler alabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Dezavantajları

Güneşten dünyamıza ulaşan fotonları yakalamak ve elektrik üretmek amaçlı kurulan güneş enerjisi santrallerinin yatırım maliyetleri bir hayli fazla diyebiliriz. Bu açıdan bu durumu bir dezavantaj olarak kabul edebiliriz.

Genellikle küçük çaplı sistemlerde kullanılan akü ve akü şarj regülatörlerinin ömürleri kısa oluyor veyahut dayanıksız olduklarından kaynaklı kısa süre içerisinde hasar görüp bozulabiliyor, tüm sisteme olumsuz yönde etki edebiliyorlar.

Güneş kulesi olarak bilinen büyük sistemler, göç eden kuş türleri açısından önem arz eden bir risk oluşturmaktadır. Doğal ekosisteme olumsuz yönde etki etmek ise, aynı şekilde olumsuz tepki görülmesine yol açar. İlerleyen süreçlerde olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabilir. Zira güneş aynalarından büyük bir ısı ile güneş kulelerine yansıyan güneş ışınları göç eden kuş türlerini telef olmasına yol açmaktadır.

Enerji ihtiyacının hat safhada olduğu kış aylarında güneş ışınımını minimum seviyede olduğundan kaynaklı sistem tam verimli çalışmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir