Duvar Boya Tasarım

Duvarlara tasarım yapmak, mekanınızı daha renkli ve eşsiz bir hale getirmek için harika bir yoldur. Bazı tasarımları el ile boyamak, şablon kullanmak kadar basit olabilir. Bu makale de duvarınıza boyama tasarım yöntemlerinden birini açıklayacağız.

Malzemelerini Hazırla

 

DUVAR TASARIM MALZEME

 

Şablonlama, duvarlara basit veya karmaşık tasarımlar eklemenin harika bir yoludur. Gölgelendirme eklemek için şablonun üzerine ikinci bir renkle bile geri dönebilirsiniz. Ancak bu proje için kendinize bolca zaman ayırdığınızdan emin olun, ancak şablonlama biraz zaman alabilir. İhtiyacınız olan şeylerin bir listesi:

 • Duvar şablonlar
 • Ressamın bant veya yeniden konumlandırılabilir sprey yapıştırıcı
 • Köpük rulo veya kaliteli şablon fırça
 • Akrilik boya veya duvar boyası
 • Boya tavası veya boya paleti
 • Kağıt havlu

Şablonunu Yerleştir

İstediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Tüm duvarınızı tasarımla kaplamak istiyorsanız, duvarınızın sol üst köşesine veya duvarınızın tam ortasına yerleştirerek başlayabilirsiniz. Şablonunuzu nerede istediğinizi öğrendikten sonra, köşeleri bir kurşun kalemle hafifçe çizin. Köşeleri bir ressamın bandıyla da düzenleyebilirsiniz. 

 • Şablonunuzun düz olduğundan emin olmak için düz bir araç kullanmayı düşünün. Metal veya plastik bir cetvel gibi duruyor, ortasında kısa, sıvı dolu bir tüp var. Tüpün içindeki hava kabarcığı, seviyeyi yükseltirken etrafında hareket eder. Balonun tüpün ortasındaysa projeniz düzenlenir.

Şablonu Duvara Takın

Bunu ressamın bandı ile kenarları boyunca duvara vurarak yapabilirsiniz. Ayrıca, yeniden konumlandırılabilir bir sprey yapıştırıcı ile sırtını da spreyleyebilir, yapıştırıcının yapışkan hale gelmesini bekleyebilir, ardından şablona duvara bastırabilirsiniz.

 

 

 • Kenarları birkaç sıra ressamın bandıyla kapatmayı düşünün, özellikle şablonunuzdaki tasarım kenara yakınsa. Ressamın bandı, şablonun kenarlarından yanlışlıkla geçmenizi ve yanlışlıkla duvarı boyamanızı önler.

Biraz Boya İlave Edin

Akrilik boya küçük alanlar için harika olurdu, ancak tüm duvarınızı şablonlarsanız bunun yerine bazı duvar boyalarını düşünebilirsiniz. Duvarınızın orijinal yüzeyine uyan bir yüzey seçin: parlak, saten, yumurta kabuğu, mat vb. Bu şekilde, hiç boya israf etmeyeceksiniz.

 • Bir köpük rulo kullanıyorsanız, boyayı bir boya tavası üzerine dökün. Köpük silindirleri büyük kalıpları ve geniş alanları kaplamak için mükemmeldir.
 • Şablon fırçası kullanıyorsanız, boyayı bir boya paletinin üzerine dökün. Şablon fırçaları, küçük şablonların kapatılması için mükemmeldir. Ayrıca çok renkli tasarımlara iyi gelirler.

Boya Merdanenizi Veya Şablon Fırçanızı Boyaya Batırın Ve Fazlalığı Katlanmış Bir Kağıt Havlu Üzerine Hafifçe Vurun

Aynı anda çok fazla boya uygulamak istemezsiniz veya damlama olabilir. Boya ayrıca şablonun altına sızabilir ve lekeler oluşturabilir. Bu nedenle, bir kalın kattan ziyade birçok ince boya katının uygulanması daha iyidir.

 • Bir şablon fırçayla çalışıyorsanız, işinizin yanındaki duvara birkaç katlanmış kağıt havlu bantlayabilirsiniz. Bu şekilde paleti bir elinde, fırçayı diğerinde tutabilirsiniz. Her şey yakında olacak. Kâğıt havlularınızın yeterince kalın olduğundan emin olun, böylece boya içlerinden ve duvardan sızmaz.

Boyayı Şablonunuza Yapıştırmaya Başlayın

 

Boyayı hafif ve orta basınçta uygulayın. Fırça veya köpük merdanenizle çok fazla aşağı bastırmak istemezsiniz, aksi halde boyayı dışarı atarsınız ve kabarcık oluşturur. Her seferinde bir renkle çalışın ve yaparken yeni bir boya silindiri veya fırça kullanın.

 • Bir köpük rulo kullanıyorsanız, kurşun kalem üzerinde hafifçe ileri ve geri sarın.
 • Şablon fırçası kullanıyorsanız, fırçanın şablonun üzerine hafifçe vurun.

İstediğiniz Görünümü Elde Edene Kadar Uygulayın. 

Bir noktada, muhtemelen rulo veya fırçayı daha fazla boya ile yeniden yüklemeniz gerekecektir. Bunu sadece rulo veya fırçanız tamamen boyadan çıktığında yapın. Merdanenizi veya fırçanızı boyaya daldırdığınızda fazla boyayı bir kağıt havlu üzerine dokunduğunuzdan emin olun.

 • Şablonun dışına yanlışlıkla boyadıysanız, boyayı nemli bir kağıt havlu veya bebek bezi kullanarak silin. 
 • Şablon bir fırça kullanarak tasarımınıza biraz gölgelendirme ekleyin. Bunu yapmak için biraz daha koyu renk kullanın, düz siyahı değil. Bu daha gerçekçi görünecek. Gölgelendirmeyi kullanmak için harika yerler, tasarımınızın kenarları veya uçlarıdır.

İşiniz Bittiğinde Kalıbı Çıkarın Ve Gerekli Rötuşları Yapın

Şablonun altına ve duvara bir miktar boya girerse, fazla boyayı temizlemek için nemli bir Q ucu kullanın. Tasarımınızın kenarlarında herhangi bir boşluk varsa, bu boşlukları doldurmak için ince bir boya fırçası ve bazı ekstra boya kullanın. 

 • Dalları çiçek ve yaprak gibi bir tasarım çizdiyseniz, şablonunuz farklı şekiller arasında bir miktar boşluk bırakmış olabilir. Daha gerçekçi, elle boyanmış bir görünüm için ince bir boya fırçası ve ekstra boya kullanarak bu boşlukları doldurabilirsiniz.

Tekrar Kullanmadan Önce şablonun Alt Kısmında Sızıntı Olup Olmadığını Kontrol Edin

 

 

Şablonu yeniden kullanmayı planlıyorsanız, altını iki kez kontrol edin. Şablonun altına herhangi bir boya girerse, bu boyayı duvarınıza aktarmanız gerekebilir. Sızan boya görürseniz, nemli bir kağıt havluyla silin.

İstediğiniz Efekti Elde Edene Kadar Duvarınızı Kalıba Sokmaya Devam Edin

Şablonunuzu ressamın bantını kullanarak bağlarsanız, eski parçaları çıkarın ve yenilerini kullanın. Yeniden konumlandırılabilir sprey yapıştırıcı kullandıysanız, şablona tekrar basmadan önce geri püskürtmeniz gerekebilir.

Kalem İzlerini Silmeden Önce Boyanın Tamamen Kurumasını Sağlayın

 

 

Boya kabınız veya şişenizdeki etikete bakın. Sadece bir şeyin dokunuşa kuru olması, mutlaka tamamen kuru olduğu anlamına gelmez. Akrilik boyaların çoğu 20 dakika içinde kurur, bazıları iki saate kadar sürebilir. Lateks duvar boyaları çok daha uzun kuruma ve kürlenme süresi gerektirir.

 

Kaynak: https://www.wikihow.com/Paint-Designs-on-Walls

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir