Böbrek Yetmezliğinde Belirtiler

İnsan hayatı için en riskli durumlardan biri de Böbrek Yetmezliği durumudur. Günümüzün en sinsi hastalıklarından biri olan bu hastalık tedavi edilemez ya da nakil yapılamaz ise ölümle sonuçlanmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 60 bin, dünya genelinde ise 2 milyonun üzerinde hasta diyalize bağlı olarak yaşamaktadır.

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan böbrek yetmezliğinin ana nedenleri arasında diyabet, böbrek iltihabı ve yüksek tansiyondur. Başlarda hiçbir belirti vermez ve çok sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle çoğu zaman tedavi için geç kalınmaktadır. Erken teşhis edilebilen durumlarda tedavi mümkün olmaktadır.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Söz konusu hastalık az önce de ifade ettiğimiz gibi kendini belli etmeden ilerlemektedir. Teşhis konulduğunda böbrek nakli yapılması zorunludur. İlk başlarda böbrek fonksiyon hızının 30’un altına düşmesi ile net olarak tespit edilmiş olur. Bu konuya daha geniş açıdan bakmak için lütfen şuraya tıklayarak bobreknakli.com.tr adresine göz atınız.

Bunun dışında sabahları göz kapaklarının altında şişme oluşması, el ve ayaklarda ödem meydana gelmesi belirtileri arasında yer almaktadır. Böbrek yetmezliğinin diğer belirtileri arasında halsizlik ve yorgunluk, idrarda köpük oluşması gibi belirtileri sıralayabiliriz.

Böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasında tedavi şekli böbrek naklidir. Bunun için de günümüz dünyasında tıbbi olanaklar fazlasıyla gelişmiştir. Tek sorun uygun böbreğin bulunması ve bunun için gerekli maddi imkanların sağlanmasıdır. Ülkemizde binlerce, dünyada ise milyonlarda insanın diyalize bağlı yaşadığını ve böbrek için sıra beklediklerini bir kez daha hatırlatmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir