6 Adımda Boya Badana Yapımı

Badana boyası genellikle Shabby Chic stili ile ilişkilendirilir, ancak çeşitli dekorasyon stilleriyle oldukça başarılı bir şekilde kullanılabilir. Tekniği aydınlatmak isteyen ahşap severler için harika, çünkü teknik doğal tahılın ortaya çıkmasına izin verirken ahşabı aydınlatıyor. Badana, mobilya, duvar, tavan ve dolaplara rustik çekicilik ve ilginç bir doku katabilir.

Evinizde badana kullanmayı düşünebileceğiniz altı yol, artı farklı yüzeyler için bir kılavuz ve kendi boya badana işinizi  yapma tarifimizi okuyun.

1.

Çiftlik evi tarzında çevre dostu bir görünüm oluşturun. Badana, koyu renkli malzemeleri aydınlatabilir ve bir alanı birleştirebilir. Rustik bir çiftlik evi görünümü için geri kazanılmış malzemeler kullanmak için çok uygundur. Salamura bir beyaz yıkama kaplaması, panelli ahşap duvarların ve tavanların mekanı güçlendirmeden açıklama yapmasına yardımcı olabilir. Panelleri sökmeden ya da çirkin dolapları sökmeden önce bir kat badana düşünün.

2.

İskandinav-modern tarzda sıcak bir doku sunun. Badana, ahşabın sıcaklığını renk olmadan tanıtmanın harika bir yoludur. Leke gibi, badana da ahşabın tane ve sıcaklığını gösterir. Sonuç, herhangi bir modern evde harika görünen sıcak gri renktir. Dekapaj boyası en iyi yeni malzemeler üzerinde çalışır ve rustik bir görünüm verir.

doğal badana

 

3.

Plaj tarzında vintage bir parçayı yeniden keşfedin. Badana, detayları korurken, rengini parlatarak ahşap mobilyayı dönüştürebilir. Sıkıntılı patine mobilyalara klasik ve konforlu bir görünüm kazandırır. Bu, eski resmi mobilyaları, plaj görünümüyle kullanmaya dönüştürmenin harika bir yoludur. Ahşap renginin daha fazla görünmesini sağlamak için beyaz badana kuru fırçalamayı düşünün.

 

4.

Geçiş tarzı ahşap paneller ve günlükleri güncelleyin. Hepimiz çıplak tuğla duvarlara sahip göz alıcı çatı katları gördük. Badana bu sıkıntılı hissi ahşap panellere ve hatta kütük duvarlara verebilir. Bu tekniğin tüm duvarlarda ve tavanlarda kullanılması, doku yükleriyle ferah bir his verir. Parlak renkler yerine, şık, geçişli bir görünüm için mobilyalarla birlikte ek doku ve ahşap tonları sunar. Daha rustik bir görünüm için daha kalın bir badana kullanın ve kuruduktan sonra zımparalayın.

 

 

5.

Geri kazanılmış ahşap, endüstriyel tarzı çekicilik ve karakter verin. Geri kazanılmış odun endüstriyel stille harika görünüyor, ancak griler ve kahverengiler koyu ve ağır olabilir. Badana geri kazanılmış ahşap, endüstriyel bir alanı, bir mobilya parçasını ve hatta kabini aydınlatmak için harika bir yoldur. Badana, geri kazanılmış ahşabın yaşını ve dokusunu korumanıza izin verir ve daha fazla güzellik ekleyebilir. Badanaları tekrar zımparaladıktan sonra, çekmeceleri ve dolapları kapatmak için şeffaf bir sır veya ahşap sızdırmazlık maddesi ekleyin. Sarıya dönüşen yağ bazlı sızdırmazlık maddelerini kullanmaktan kaçınmanız faydalı olacaktır.

6.

Odanızı birbirine bağlayın, Shabby Chic tarzı. Badana bu tarzda kraldır. Ahşap kalıpları ve kirişleri hafifletmek ve mobilyalara temiz, klasik bir görünüm vermek için kullanın. Ama orada durma: Aydınlık ve havadar bir his için zeminleri yıkayın. Bu stil sıkıntılı yüzeyler, zımparalanmış yüzeyler ve turşu yüzeyler ile çalışır. Hepsi birlikte çalışır, ancak malzemeye ve kullanıma bağlı olarak bitişinizi seçin. Yeni ahşaplar turşu haline getirilmeli, kaba ahşaplar boyanmalı ve mobilya ile dolaplar sırlanmalıdır. Sıcak ve tuhaf bir görünüm için koltuk minderlerinde ve donanımlarında renk ve desen kullanın.

 

ahşap boyama tekniği

 

Boya / Badana İşinizi Kendiniz Yapmak İsterseniz

Boya badana yapmak basit ve ucuzdur. Sadece beyaz su bazlı boyayı istenen kıvamda suyla karıştırın. 1: 3 boya su oranı, silinmesi veya kuru fırçalanması gerekmeyen ince, yarı saydam bir kaplama verecektir.1: 1 oranı, sıkıntılı bir görünüm için silinebilecek veya zımparalanabilecek daha kalın bir kaplama verecektir. Kaplamaya derinlik ve dayanıklılık eklemek için bir perdahlama veya sızdırmazlık maddesi kullanın.

 

Kaynak: https://www.nshoremag.com/northshore-home/6-ways-to-use-whitewash-paint-and-how-to-make-it/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir